פורסם by & קטגוריה חגים, תרבות.

על מצוות "ושמחת בחגיך" פסקו חז"ל שאין שמחה אלא ביין. באלפיים שנות גלות בהם נותק העם היהודי מעבודת האדמה, פרט לחריגים כמו רש"י שהיה כידוע בעל כרמים, גם לא ייצרנו יין וגם שתינו ממנו במשורה, בקידוש, הבדלה, חופה וליל הסדר, או טפטפנו כמה טיפות ממנו לפיו של יונק בטקס הברית. אבל כיום חזרה תעשיית היין לגדולתה כבימי התנ"ך כמעט.

 

יקבי ברקן. קברנה סוביניון

SPECIAL RESERVE

בציר 2016

כל יקב המכבד את עצמו משיק יינות חדשים לקראת החגים. רובם גם משתפרים משנה לשנה. יקבי ברקן, אחד היקבים המעוטרים ביותר בתחרויות יין בינלאומיות, ברקן, השיקו לקראת ראש השנה קברנה סוביניון מסדרתSPECIAL RESERVEL   בציר 2016. יין כהה המחליק בגרון כמו קטיפה נוזלית, התרשמות אישית שלי, וארומה של ציורן וקינמון. שותפי לטעימה טען שמדובר דווקא בנגיעות של שזיפים ודובדבנים. בכל מקרה מדובר ביין איכותי, שיישנו שנה וחצי בחביות עץ אלון, ושווה כל שקל ממחירו 75 שקלים לבקבוק בחנויות היין.
ליקב יקב שילה יש לי סימפטיה עוד לפני שטעמתי טיפה אחת מיינותיו, בשל מיקומו ליד הישוב שילה (כבוד למתנחלים), והנוף עוצר הנשימה של נחל שילה והרי ושומרון, שראיתי שם באחד מביקורי באזור. היקב המייצר כ-200,000 בקבוקים בשנה, למעלה מ 60% לייצוא, השיק מהדורה מיוחדת וחגיגית מאוד בשם אקסלוסיב אדישן מוזאיק, שהוא יין בלנד, כלומר תערובת של שישה סוגי ענבים (פטי ורדו, מרלו, קברנה סוביניון, סירה ומלבק). התוצאה כבדה פחות מיינות קברנה נטו, וגם עשירה מאוד בטעמי פירות, וגם בנגיעות של אניס ומוקה. מרשים גם הצבע של היין, סגול כמעט שחור. המחיר לבקבוק, 350 שקלים, והעובדה שמדובר במהדורה מוגבלת, מסבירים מדוע סדרת המוזאיק יקרה ונחשבת.

יקב שילה MOSAIC

יין נוסף בסדרה, מוזאיק 2016, מוצג כיין הדגל של היקב, ומספרים עליו שזכה בציון טוב מאוד (90) בשלושה עיתוני יין בינלאומיים. גם המוזאיק הזה מורכב מפסיפס של זנים: מרלו, פטי ורדו, קברנה פרנק, קברנה סוביניון. מחירו 200 שקלים.
אשר לקברנה סוביניון סוד רזרב 2017- מספרים ביקב שילה שהוא זכה 5 פעמים במדליית זהב כקברנה הטוב בישראל. לא טעמתי את כל סוגי הקברנה כדי לדעת את פשר הזכייה, גם לא זיהיתי כמו אניני היין טעמים של שוקולד מריר ומנטה, או ארומה של אניס ואקליפטוס, כפי שהם זיהו, אבל כחובבת קברנה שמלווה כל תבשיל בקר בביתי, אין לי ספק שמדובר ביין איכותי המצדיק לגמרי את מחירו: 135 שקלים.
יש לשילה יינות אדומים יבשים נוספים, אבל אני מעדיפה להיפרד ממנו עם היין הלבן שלו, שרדונה 2018 שמעשיר מאוד את טעמם של מנות דגים, לפחות כך במשפחה שלנו בחג, ומחירו לצרכן הוא 85 שקלים.
אגב, כל היינות האלה הם בעלי 4 הכשרים: אוקיי, בד"צ חתם סופר בני ברק, רבנות מטה בנימין, והכשר רבי באב"ד. אבסורד, הגיוני או סממן עצוב למריבות ולמחלוקות בחברה הדתית, אתם תחליטו.

יקב ויתקין. גראנש בלאן 2018

ליקב ויתקין יש שני כרמים בוגרים באזור בנימינה וזיכרון יעקב וכרם על המורדות המזרחיים של הר מירון, והוא קיים מזה כשש עשרה שנים. באחרונה השיק במהדורה מצומצמת יין לבן בשם גראנש בלאן 2018, ענב נדיר בישראל שמוצאו באזור ברצלונה בספרד
ה"ויתקין גרנאש בלאן" שונה מרוב היינות הלבנים האחרים שהכי טוב להגיש צוננים מאוד. הוא טעים יותר דווקא כשהוא מתחמם מעט בכוסות וביקב אומרים שהוא מתאים למנות דג, עוף, ובשרים מעושנים.

יקב ויתקין. קריניאן 2016

יין נוסף של ויתקין שיצא לי לטעום הוא קריניאן 2016, שצבעו ארגמי, וטעמו חמצמץ ורענן. אנשי יקב ויתקין מפתיעים ואומרים שבתנאי אכסון נאותים הקריניאן שלהם ימשיך לשפר את טעמו 9 עד 14 שנים, מה שהופך את מחירו, 110 שקלים, להשקעה ארוכת טווח.

יקב סגל. Ptit UF 2017

ומה השיק יקב סגל לקראת חגי תשרי? את 'Petit UF' בציר 2017, יין עוצמתי ומופלא, שנכון להיום, הרשים אותי יותר היינות החדשים שטעמתי. בצדק מתארים אותו ביקב סגל כיין מופתי. אגב, תווית הבקבוק עשויה מגפת ענבים וסיבי עץ תות המשקפת את הייחוד והראשוניות שבעשיית היין הזה המיוצר מענבי קברנה סוביניון. צבעו שחור עמוק, טעמו עשיר, ומבטיחים שבתנאי אכסון נאותים הוא ישתבח במשך עשר שנים ויותר. מחירו המומלץ לצרכן: 120 שקלים.

Loading Facebook Comments ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.