פורסם by & קטגוריה חגים, מזון ומסעדות.

"ושמחת בחגיך" ו"אין שמחה אלא ביין" – הראשונה מצווה, השנייה אבחנה פסיכולוגית-פיזיולוגית, ושתיהן מתקשרות לסוכות. מה טבעי יותר מאשר לסקור את יבול היינות החדש שיצא ביקבים לקראת חגי תשרי? תחילה שתי הערות: בשנים האחרונות זוכים כמה מהיינות הישראלים להערכה ולמדליות בתחרויות שונות בעולם, במיוחד כאלה המיוצרים ביקבים קטנים ועל ידי ייננים "משוגעים לדבר", אבל בכל השנים הם מבוקשים על ידי קהילות יהודיות הצורכות יין כשר, בכל היבשות. ושיהיה ברור, אין הכוונה ליינות קידוש מתוקים, אלא ליינות יבשים המלווים את ארוחות החג.

עשרות יקבים יש בארץ ורובם קטנים, מה שמכונה יקבי בוטיק. לסקור את כולם לא מעשי, אז בחרתי ארבעה מייצגים. שניים גדולים, יקבי כרמל וברקן, אחד בינוני, האלה, אחד קטן, גבעות.

יקבי כרמל. סדרת סלקטד. אמרלד ריזלינג קולומברד ומרלו. צילום אייל קרן

יקבי כרמל. סדרת סלקטד. אמרלד ריזלינג קולומברד ומרלו. צילום אייל קרן

  • נתחיל בוותיק שבכולם, יקבי כרמל, שנוסד בשנת 1882 ביוזמתו ובתמיכתו של הברון אדמונד דה רוטשילד, הבעלים של יקב שאטו לאפיט המפורסם בבורדו וקיים עד היום. ליקבי כרמל 14,000 דונם כרמים וארבעה יקבים: המרכזי בזיכרון יעקב, קאיומי בגליל העליון, אלון תבור בגליל ויתיר בתל ערד.

סדרות היין הנחשבות של כרמים אלה הן "סלקטד" הפירותיים והקלים לשתייה, "פרייבט קולקשן", הנותנת את התמורה הטובה ביותר לכסף, ו"לימיטד אדישן" היוקרתית.

 

בסדרת "SELECTED" (סלקטד) יצא בשבועות האחרונים יין מרלו אדום יבש צעיר שמבינים מזהים בו ניחוחות של פירות יער אדומים, ואמרלד ריזלינג קולומברד לבן חצי יבש, שניהם מבציר 2015, שניהם עולים 25 שקלים לבקבוק, מחיר מומלץ, והם גם הנמכרים ביותר בארץ מהדרה הזו, הכוללת גם יינות מבעבעים.

יקבי ברקן. סדרת ספשל רזרב עם ערבת מתנה

יקבי ברקן. סדרת ספשל רזרב עם ערבת מתנה

  • ל"יקבי ברקן" יש מעל 10,000 דונם כרמים בכל אזורי הגידול בארץ, ממצפה רמון בדרום ועד הגליל העליון בצפון, ו-7 סדרות שהמובחרת ביניהן היא "ספיישל רזרב", הכוללת קברנה סוביניון, מרלו, פטי ורדו, פינוטאז', שיראז, רוזה, סוביניון בלאן ושרדונה.

 

מלך היינות האדומים הוא הקברנה סוביניון. בזה מבציר 2012 של יקבי ברקן חשים המבינים ארומה של עשבי הגליל, מנטה, טימין ורמז לעלי דפנה לצד פירות יער. למרות שהוא כבר מוכן לשתייה, הם מוסיפים, הוא ימשיך להשתבח במשך עוד מספר שנים.

המרלו של יקבי ברקן מפיץ ניחוח של תותים וריבת אוכמניות, קרמל, וניל וריח של חביות אלון. זה לדברי המבינים שגם חשים בו מרווה וזוטה לבנה. פחות מבינים, כמוני, אומרים שהוא פשוט טעים. גם כן מבציר 2012.

פחות פופולאריים בישראל יין הפטי ורדו והפינוטז', אבל לשיראז יש בכל זאת חסידים שאוהבים את ריח הפלפל השחור הטחון המאפיין את היין שמפיקים מזן הענבים הזה, ורבים אוהבים ומעדיפים את הרוזה הוורוד, הקליל יותר שיקבי ברקן מציעים עכשיו מבציר 2015.

בתחום היינות הלבנים, מאותה שנת בציר יש סוביניון בלאן צהבהב בהיר, עם ארומה של גויאבה ואגסים, לצד ניחוחות פירותיים אחרים, ושרדונה זהוב, טעים במיוחד לטעמי האישי העולה 75 שקלים.

כדאי גם לדעת ש"יקבי ברקן" יזמו לקראת תשרי מבצע לפיו מי שקונה מסדרת ספיישל רזרב בציר 2013 שני יינות, יקבל סט הכולל פותחנים ופיות מזיגה (ראו בצילום).

קברנה סוביניון. יקבי עמק האלה

יקבי עמק האלה. קברנה סוביניון. מסדרת ELLA VALLY

  • ליקבי עמק האלה, בסדרת EllaValley, קברנה סוביניון 2012 שהוא בלנד, כלומר מעורב עם 7% יין מענבי מרלו ו-3% יין מענבי פטי ורדו, והתוצאה בעלת ניחוח עוצמתי, וחמיצות המאוזנת עם טעם קל של פרי בשל. עוד בסדרה הזו יין סירה 2013 שמבינים מריחים בו סיגליות, פלפל שחור ושוקולד מריר, ואפילו עלי טבק. 90 שקלים.

הרוזה 2015 שייך לסדרת ה-EverRed של עמק האלה קל יותר בחך וגם בכיס, ומחירות 45 שקלים. יש בו מרירות קלה של אשכולית אדומה, וריחות אפרסק ותות שדה, למי שמבין בתחום. לאותה סדרה שייך גם המרלו 2013 שמחירו 90 שקלים.

יקב גבעות. יין מסדרת מצדה

יקב גבעות. יין מסדרת מצדה

  • אחרון היקבים המקומיים שאזכיר כאן הוא יקב גבעות, שלצד יינות משובחים, מציע מרכז מבקרים מומלץ על כביש 60, בין ירושלים לשילה. מצדה היא סדרת פרימיום של גבעות הכוללת פינו נואר רזרב, פטי ורדו רזרב, קברנה פרנק רזרב וקברנה סוביניון רזרב. יינות בעלי פוטנציאל יישון ארוך, ומוניטין טוב, העולים בהתאם 215 שקלים לבקבוק.

 

סדרה נוספת של גבעות הזוכה למחמאות, רזרב, כוללת את פינו נואר רזרב המתאים במיוחד למאכל עגל ובקר, פטי ורדו רזרב המעשיר את טעמם של סטייק אנטרקוט וסטייק פילה, ולהבדיל מנות חלביות עשירות כמו לזניה חצילים, וקברנה פרנק רזרב מעורב עם מעט ענבי מרלו.

 

הכי עוצמתי הוא הקברנה סוביניון רזרב של גבעות העולה 140-170 שקלים שמבינים ממליצים עליו למנות כבש בתנור.

 

Loading Facebook Comments ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.