פורסם by & קטגוריה אופנה.

הקולנוע העולמי השפיע מראשית ימיו על הדרך שבה נשים, בעיקר נשים, מסתרקות, מסתפרות, מתלבשות ומתאפרות. ומה עם הקולנוע הישראלי? את התשובה ניתן יהיה למצוא בתערוכה חדשה "תופרת הסרטים", של מעצבת התלבושות רונה דורון, שתיפתח בעוד כשבועיים (14.1.15. כניסה ללא תשלום), בגלריית המשכן בית מאירוב בחולון.

 

גילה אלמגור בשמלה של שנות החמישים בסרט "הקיץ של אביה"

גילה אלמגור בשמלה של שנות החמישים בסרט "הקיץ של אביה"

סצמה מהסרט "ברקיע החמישי". שימו לב לקסקט העושה היום קמבק

סצנה מהסרט "ברקיע החמישי". שימו לב לקסקט העושה היום קמבק

 

רןנה דורון מעלה באמצעות בגדים שעיצבה לסרטים מקומיים, את סיפורו של הקולנוע הישראלי בשלושת העשורים האחרונים, בסרטים מובילים כמו "סוף העולם שמאלה", "הקיץ של אביה", "איים אבודים", "התגנבות יחידים", "פעם הייתי", "זעם ותהילה", "עץ הדומים תפוס", "ברקיע החמישי" ועוד.

תערוכת "לובשים סרטים", ביגוד מהסרט "איים אבודים". צילום תום זויאלי

תערוכת "לובשים סרטים", ביגוד מהסרט "איים אבודים". צילום תום זויאלי

 

הקולנוע הישראלי הפך כידוע במהלך השנים האחרונות לסיפור הצלחה בינלאומי ולענף מוביל של התרבות המקומית. להצלחה זו פנים רבות, ואחת מהן היא אופנת בגדים ותסרוקות, שרונה דורון היא בה שחקנית מובילה הודות לעבודתה בלמעלה מ-60 סרטי קולנוע, החל מאמצע שנות ה-80. על הישגיה בתחום הזה תעיד גם העובדה שהאקדמיה הישראלית לקולנוע העניקה לה לא פחות מ- 21 מועמדויות לפרס "אופיר", מתוכן זכתה 6 פעמים.

בגדים בתערוכת "לובשים סרטים". הסרט: "פעם הייתי". צילום תום זויאלי

בגדים בתערוכת "לובשים סרטים". הסרט: "פעם הייתי". צילום תום זויאלי

 

בין המוצגים הבולטים בתערוכה יהיו המדים של נבחרת הקריקט מ"סוף העולם שמאלה" אותם לבשו נדב אבקסיס וישראל קטורזה, חליפת ההופעה של זוהר ארגוב בסרט "זוהר", בגדי המסיבות שלבשו אושרי כהן ויובל שרף ב"איים אבודים", והשמלות המהודרות בסגנון שנות ה- 60, שלבשו מירי מסיקה, ריימונד אמסלם ודנה זילברשטיין ב"שלוש אימהות".

תערוכת "לובשים סרטים". הסרט "שלוש אימהות". צילום תום זויאלי

תערוכת "לובשים סרטים". הסרט "שלוש אימהות". צילום תום זויאלי

שלוש כוכבות הסרט  "שלוש אימהות", מתוך הכרזה לסרט

שלוש כוכבות הסרט "שלוש אימהות", מתוך הכרזה לסרט

המפגש עם הבגדים בתערוכה מאפשר לפעמים לחוות מחדש סרטים אהובים דרך נקודת מבט אחרת, ולהיווכח שלעיתים יכול הבגד לספר את הסיפור לא פחות טוב מהמילה הכתובה.

יובל שרף בסרט "איים אבודים" שגם את תלבושותיו תראו בתערוכת "לובשים סרטים"

ובל שרף בסרט "איים אבודים" שגם את תלבושותיו תראו בתערוכת "לובשים סרטים"

 

אוצר התערוכה, מרט פרחומובסקי, מסביר שעיצוב תלבושות לקולנוע הוא תחום שלא תמיד הציבור הרחב מבין את השפעתו על היצירה המוגמרת. שכן, בגדים יכולים להשפיע על אפיון הדמויות, לפתור בעיות תסריטאיות ולשקף באמצעות בד וצבע, גזרה ואביזרים, בעיות היסטוריות וסוציולוגיות מסובכות כמו העימות בארץ בין העולים החדשים והצברים, כור היתוך מול אינדיבידואליזם, מיליטריזם מול מרדנית, אוטופיה ציונית מול קשיי פרנסה שוברי לב.

תמונה מהסרט "עץ הדומים תפוס"

תמונה מהסרט "עץ הדומים תפוס"

אגב, רונה דורון החלה את דרכה המקצועית כמלבישה בטלוויזיה הישראלית במחלקת הדת והמורשת, ותפקידה הראשון בקולנוע היה כמעצבת התלבושות בקומדיה "מבצע שטריימל" שיצא ב-1984. משם המשיכה לסרט "זעם ותהילה" של אבי נשר וכאמור לכ-60 סרטים נוספים.

Loading Facebook Comments ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.