פורסם by & קטגוריה הצגות וסרטים, טיולים, ילדים, לא מתויג, ספרים, פנאי, צעצועים.

יש כמות גדולה כל כך של אופציות בילוי והעסקה של ילדים בחופשת הקיץ המתחילה בעוד ימים אחדים, שאין פלא שהורים רבים מתקשים להחליט על מה ללכת ולמה להקדיש את זמנם הפנוי המועט ואת התקציב הלא גדול המיועד לכך. ניסיתי לפלס דרך בין האטרקציות והפיתויים ולבסוף קבעתי לי כלל: מה שחדש, מקורי או מעורר סקרנות גם בי.

לחופרים בנשמה
תתפלאו, לא כל הילדים שפוטים רק של כוכבי סדרות טלוויזיה או משחקי מחשב, יש בארץ שכבת טף ונוער שלמה, שאוהבת לחפור באדמה כדי לגלות מציאות כמו מטבעות מימי בר כוכבא או שברי חרסים מימי שמשון והפלישתים. אם התברכתם בצאצאים כאלה, באשדוד תתקיים קייטנת ארכיאולוגיה (2.8-28.7) במוזיאון לתרבות הפלישתים כולל התנסות בחפירה בתל אשדוד ים.

ילדים מגלים עתיקות ארכיאולוגיות בגן הלאומי מרשה

בין היתר יטיילו איתם גם בים המלח ויסבירו איך בעבר מלח שימש תחליף לכסף, איך מגדלים גבישים בעזרת מלחים, מדוע הים מלוח ובקיצור, ירחיבו את אופקיהם מעבר לנלמד בבית הספר או להבדיל במסכי הנייד. אפילו הארוחות שיוגשו שם יהיו מהסוג שבני האדם נהגו לאכול בימים קדם. מתאים לגילאי כיתות ג'-ו', מתקיים בשעות 8:00-13:00 ועולה 700 שקלים.
עוד אופציה ארכיאולוגית לילדים יש בעיר העתיקה מרשה בגן הלאומי בית גוברין. הפעם זה אירוע חד יומי הנקרא "Dig for a Day", והוא מתאים מגיל 5. הילדים מוזמנים לחפור ולחפש כתובת חידה חקקוה בסלע מלפני 2300 שנה, לזחול במערות קרירות, לסנן חרסים ועוד. הפעילות עולה 95 שקלים לילד, 110 שקלים מגיל 15 ונמשכת שעתיים וחצי עד שלוש שעות. חייבים להירשם מראש. מחיר החפירה לא כולל את דמי הכניסה לאתר הלאומי בית גוברין.

לאוהבי שלג וקרח
הראו לי ילד שלא ישמח לטפס על גבעת שלג או ללמוד להחליק על קרח. אז הנה אופציה מרעננת לחודשים הלוהטים: סדנת החלקה בת חמישה מפגשים בהיכל הקרח Ice Peaksבחולון שמתאימה גם לילדים שכבר יודעים להחליק על גלגיליות ורולר בליידס וגם כאלה שלא יודעים. אפשר להירשם מגיל 5 ועולה 300 שקלים לחמשת המפגשים.

היכל הקרח ICEPEAK חולון

ובמקביל לקרח, יש בצמוד להיכל הקרח לראשונה מתחם שלג אמתי שמאפשר בניית בובות שלג (הילדים מקבלים דליים וכפות) ומשחקי שלג נוספים. השלג יגיע ב-1 ביולי ויישאר עד 31 באוגוסט. מתאים לגילאי 3-8. כל 45 דקות שהות עולה 40 שקלים לילד ו-25 ולהורה מלווה (יש הטבות והנחות לקבוצות וכרטיסי אשראי). בערבים יתקיימו שם משחקי כדור יד שלג.

לשפוטים של אור החשמל
פסטיבל האור בירושלים לפי התרשמותי משנים קודמות הוא אחד הבילויים שמפעימים את כל הגילים, מטף ועד זקן וקשיש. מדובר בקסם המהפנט בני האדם מאז ומעולם. הפסטיבל נמשך מ-26 ביוני עד 4 ביולי בלבד, כך שכדאי לא להחמיץ. האורות יידלקו כל ערב ב-8:00 ויכבו ב-23:00. זו חוויה שהקטנים לא ישכחו לאורך שנים.

פסטיבל האור ירושלים

המיקום: העיר העתיקה בירושלים. האטרקציות כוללות מזרקת אורות ענקית, אלפי מראות בכדור דיסקו גדול, מסכי ענק המציגים הולוגרמות של סצנות היסטוריות, פסלים בגובה 7 מטרים ההופכים לזיקוקים, עמודי אורות צבעוניים ועוד. מדובר ביצירות מפעימות דמיון ועיניים של עשרות אמני אור מכל העולם. הסיורים חינם לאורך שלושה מסלולים הכוללים את רוב הסמטאות והכיכרות.

חברת החשמל. מרכז המבקרים באורות רבין

סיור חווייתי וחינמי נוסף הקשור לאור יתקיים בחלק מימי יולי-אוגוסט במרכז המבקרים החדש של חברת החשמל באתר תחנות הכוח של אורות רבין. יש שם מסכי לד ענקיים עם, פעילויות אינטראקטיביות המלמדות על חשמל ואנרגיה, סיור מודרך בתחנת כוח, ועוד. חייבים להירשם מראש באתר החברה. מתאים מגיל 8. פתוח

לקולנוענים ומחזאים שבדרך
במדיטק חולון תתקיים קייטנת תיאטרון וקולנוע שבין היתר משתתפיה יקבלו טקסטים דרמטיים ממחזות לילדים, ינתחו אותם, יבצעו ויצלמו בצורה קולנועית וכמובן יצפו בתערוכות, סרטים והצגות. התאריך: 21.7-8.8. השעות: 08:00-13:00. הגיל המתאים: כיתות ד'-ו'. המחיר: 1550 שקלים לפני הנחות, כולל ארוחות עשר.

לפרחי ציירים ופסלים
המוזיאון נחום גוטמן לאמנות, השוכן בשכונת נווה צדק בתל אביב יתקיימו בחופש הגדול סדנאות פיסול, תפאורה ותלבושות, גרפיטי, קומיקס ונגזרות נייר בשיתוף עם ארטקיד ובהדרכת אמנים מקצועיים בתחומים האלה.

מוזיאון נחום גוטמן. צילום שרית אמיר

שעות הפעילות במוזיאון גוטמן: 8:30-13:30. מתאים לגילאי 6-10. כל סדנה היא בת ארבעה ימים ועולה 990 שקלים. אפשר להירשם גם ליום אחד, במחיר 250 שקלים. פרטים באתר המוזיאון.

לבלייני קניונים
במוקדם או במאוחר כל ילד יגיע בחופש הגדול לקניון גדול וכל הקניונים מציעים פעילויות חינם ביולי-אוגוסט. שלפתי מבין עשרות (אולי מאות) האטרקציות האלה את "הגן הקסום" בקניון עופר סירקין פ"ת. מנכ"לית הקניון אילנית גריזביץ ברגר, ראתה דבר דומה בסיור קניונים ביוון, העבירה את הרעיון לישראל ושכללה אותו מאוד.

קניון סירקין. "הגן הקסום"

מדובר בפינה צבעונית וקסומה עם תפאורת צמחייה, קומיקס ופוסטרים של בעלי חיים, שם יכולים גילאי 3-10 לצייר, להדביק, לעטר, ליצור צמידים ושרשראות, עם הדרכה צמודה. כל יום מתחלף נושא היצירה ומדי כמה שבועות מתחלפת גם התפאורה, לעולם הממתקים, עולם הים וכדומה. המקום פתוח בשעות 11:00-18:00 בימים א'-ה'.

קנין סירקין "הגן הקסום", פעילות מודרכת חינמית

חידוש שני בקניון עופר סירקין, הפעם בתשלום של 15 שקלים לסבב של חצי שעה, הוא מתחם נינג'ה לגילאי 4-12 הכולל מסלול מכשולים ואתגרים בדרגות קושי שונות, כולל רשתות טיפוס, הליכת קורות, טבעות ועוד. פתוח בשעות 16:00-19:0

לאוהבי סרטים מצוירים ומחזות זמר בימתיים
ההצלחה הכבירה של הפסטיגלים למיניהם גרמה ליזמים להציע מופעים ומחזות זמר גם בחופש הגדול באותם סדרי גודל. הפקה ענקית שכזו היא "הנסיכה והצפרדע" בכיכובם של רינת גבאי ויובל המבולבל (הוא כתב, היא הלחינה!), שתתחיל לרוץ החל מיולי על במות היכלי התרבות ברחבי הארץ. מתאים לגילאי 2-6. עולה החל מ-45 שקלים בישראכרט.

"הנסיכה והצפרדע", מחזמר. רינת גבאי הלחינה,  יובל המבולבל כתב

הצלחה לא פחות גדולה, לסרטי דיסני-פיקסאר, מזומנת גם לסרט החדש "צעצוע של סיפור 4" המופץ על ידי פורום פיל ועוסק במסע הרפתקני של וודי יחד עם חבריו הצעצועים החדשים והישנים, בעולם הגדול.

"צעצוע של סיפור 4". סרט חדש של דיסני-פיקסאר

לכבוד הסרט, עד 24 ביוני אפשר להשתתף במבצע ארצי של מסירת צעצועים ומשחקים ישנים בנקודות איסוף במתחמי יס פלאנט בראשון לציון, ירושלים, חיפה ובאר שבע, שם ניצבות מכולות גדולות למטרה זו. חשוב כמובן לתרום רק צעצועים נקיים ומשחקים שלמים.

לחובבי ספרים
בתוך מבול ספרי הילדים החדשים והישנים, צדה את עיני כותרת רלוונטית לחופש הגדול: "חופשה נעימה" מאת סרג'יו א. אפטר (אוריון הוצאת ספרים). המחבר מתאר בכמה עמודים מאוירים ובאופן תמציתי טיול משפחתי בחו"ל כולל טיסה, בית מלון, בריכה ולבסוף חזרה לארץ מנקודת מבטו של ילדי קטן. מתאים לגילאי 4-5.

לחובבי פארקים, טבע והיסטוריה
בפארק נאות קדומים תוכל כל המשפחה בשעות אחר הצהריים כשמזג האוויר פחות חם, לטייל בין מתקנים חקלאיים ובין עצים, צמחים ובריכות מים ותוך כדי לשמוע סיפורים על גיבורים מהתנ"ך, להתנסות במלאכות של פעם לפגוש עדר צאן וללמוד על חיי הרועים, לרדת אל בור מים עתיק, לבשל נזיד עדשים לאפות פיתות על טבון, לחבוץ חמאה, ועוד הרבה.

נאות קדומים. היכרות עם אורח החיים הקדום בארץ ישראל

הפעילות בנאות קדומים תתקיים בימי חמישי בחודשים יולי אוגוסט כשמשך הסיור כשעתיים וחצי החל מהשעה 17:00. 40 שקלים מגיל 4.

לחובבי חיות

גן החיות התנכ"י בירושלים מציע בחופש הגדול הנוכחי משהו שלא מקובל שם בדרך כלל: סיורי שקיעה. בשעות אחר הצהריים יהיו סדנאות, כמו למשל סדנה על תבונתם ויכולותיהם המופלאות של בעלי החיים, ומופעים של חבורות זמר ישראליות בשירי טבע ובעלי חיים, או שירי ילדים אריק איינשטיין, דני סנדרסון, הכבש ה-16 (מגיל 3- 46 שקלים ולמבוגר מגיל 18- 59 שקלים), ובסיורי השקיעה יגיעו המבקרים אל מאחורי הקלעים בבית הג'ירפות והקרנפים, יצפו בטיפול בטיגריסים, דובים, אריות ונמרים. ישמעו מהמאמנים איך מתנהלים עם פילים ועוד.

גן החיות התנכ"י. צילום אייל אדלר

סיורי הלילה מיועדים מגיל 6 ועולים 65 שקלים. כל הסיורים בהרשמה מראש בלבד. לפרטים והרשמה: 02-6750116
אינטראקציה אחרת עם בעלי חיים מציע מרכז המבקרים פרהדיר בנאות גולן שברמת הגולן: רואים שם כיצד מתנהל מכון חליבה, איך מיילדים וחולבים כבשים, איך מייצרים גבינות מקומיות, מה הקשר בין מרעה צאן והמאבק בשריפות ובקיצור מומלץ.

"פרהדיר" בנאות גולן

ההמלצה רלוונטית לגבי הגולן כולו, וכוללת מסלולים אטרקטיביים כמו רחצה בבריכה הטבעית של עין פיק, טיפוס למצפה אופיר הצופה על הכינרת, הליכה במסלול של המפל הלבן, וזה על קצה המזלג. למידע נוסף: https://www.facebook.com/Paradir.NeotGolan/, או בטלפון: 050-285-4926

לאוהבי מוזיאון ילדים
לונדע, מוזיאון הילדים של באר שבע ע"ש ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, הוא ללא ספק אחד החשובים ביותר בארץ כשמדובר בשילוב של למידה ומשחק בגיל הילדות. הלמידה בו חווייתית ומתנהלת כולה באמצעות משחקים מקוריים ואינטראקטיביים, כשההתנסות כוללת מתמטיקה, שפה, אמנות, צילום, תנועה, הפעלת חושים ובקיץ הזה גם פעילות מוסיקלית בחצר שיש בה כלי נגינה ענקיים: קסילופון, תופים, פלטה מנגנת ועוד. שווה כבר אמרתי?

לונדע ע"ש ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל בבאר-שבע

כניסה ללונדע עולה 57 שקלים למבקר יחיד, ובחבילה משפחתית של 4 נפשות ומעלה, הכניסה עולה 37 שקלים ליחיד. מומלץ להזמין מקומות מראש דרך אתר האינטרנט www.lunada.co.il

לקייטנת הבית
יש ימים שהם נטולי קייטנות, קניונים, טיולים ובילויים, שאפשר להכריז בהם על קייטנת בית, לשחק, לצייר, אפילו לחלום ביחד. לזמן קסום שכזה אספתי כמה חידושים. למשל משחק הקופסה החדש של חברת "גאוני" – "ד"ר מיקרוב". הילדים צריכים לתפוס בפינצטה "מיקרובים" זעירים מפלסטיק, ולהניח בצלחת פטרי כדי שנסיוב ינטרל אותם. מי שמזהה ראשון את המיקרוב המסוכן ומעביר מהר לצלחת זוכה בכרטיס. מי שהצליח לאסוף 5 כרטיסים הוא המנצח. כך זוכים הילדים לשעה של שקט, ריכוז ופיתוח חשיבה ומוטוריקה עדינה,. מתאים מגיל 7 ועולה כ-120 שקלים ברשתות ספרים וצעצועים.

.

 

פלאטבול. צילום באדיבות חברת ריטקו

ואפשר להוציא אנרגיה בקייטנת הבית בעזרת "פלאט בול", צלחת מעופפת חדשה מפלסטיק קל, שהופכת בלחיצה לכדור משחק. טריק המלהיב כבר ילדים בארצות רבות והגיע עכשיו אלינו. כ-60 שקלים

פלאטבול. צילום באדיבות ריטקו

רוב הילדים ישמחו שתפעילו אותם גם במטבח, כשהם עומדים ליד השיש על כיסא. עודדו אותם לעשות זאת בהשגחתכם, בעזרת הפטנט Mini Chef שהוא סכין בעלת להב נירוסטה איכותית ובטיחותית לילדים, חדה מספיק לחיתוך פירות וירקות רכים, אך לא חדה כך שתפגע בידיים הקטנות. הסכין ארגונומית הנראית כמו צעצוע, משווקת ברשת Arcosteel Kitchen (ארקוסטיל קיטצ'ן) על ידי ארקוסטיל ועולה כ-30 שקלים. מתאים מגיל 3.

מיני שף של ארקוסטיל. צילום יוסי פונס

 

למנוחה באוהל חלומות
ואחרי כל הפעילויות, כשרוצים שהילד ישכב לנוח, הנה פטנט שישכנע אותו להניח את הראש: אוהל חלומות מתלבש על כל מיטת יחיד, והופך אותה לעולמו הפרטי. כ-70 שקלים ברשתות צעצועים נבחרות. משווק על ידי ריטקו.

 

 

אוהל החלומות של ריטקו

Loading Facebook Comments ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.